FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

12 tvarių įpročių naujiems metams

2020-01-17

Ar keisti įpročius sunku? Plačiai paplitę, kad įpročius galime pakeisti per 21 dieną, tačiau tai nėra tiesa. 2009 m. atlikti psichologų tyrimai nurodo (publikuota „European Journal of Social Psychology“), kad naujam įpročiui suformuoti užtrunka nuo 18 iki 254 dienų. Vieni įpročiai susiformuoja greičiau, kiti – lėčiau. Vandenynai siūlo šiais metais pakeisti savo įpročius tvariais, jei dar jų nepakeitėt, tačiau neskubėkit ir nekeiskit jų iškart visų, nes taip labai greitai ir mesti norisi. Geriau lėtai, po vieną, bet užtikrintai, todėl kas mėnesį siūlysime pakeisti įprotį ar kelis į tvarius sprendimus.

Važiuojam!! 🙂

SAUSIS

Šį menėsį atsisakykime vienkartinių plastikinių vandens buteliukų, vandenį pilkime ir gerkime iš savo vandens gertuvės. Vanduo, bėgantis Lietuvoje iš krano yra geriamas. Dažnas mūsų namuose tokių gertuvių turime, tik ar naudojame? Na, o jeigu neturite, ieškokite metalinės ar stiklinės gertuvės. Beje, su savimi nuolat turint gertuvę, atsiranda ir įprotis dažniau gerti vandenį (patikrinta ir garantuota ✌).

Atsisakykime vienkartinių kavos puodelių, vietoj to naudokite išinešimui savo daugkartinį puodelį. Dabar ir pačios kavinės siūlo didelį pasirinkimą daugkartinių puodelių, o galima jų ir kitur įsigyti, tikrai pasirinkimas didelis. Be to, baristos jau nebenustemba ir mielai įpila kavos į savo atsineštą puoduką. O jei tokio nepasiėmėte su savimi – išgerkite kavos pačioje kavinėje 🙂

VASARIS

Mums rūšiavimas atrodo natūralus dalykas, tačiau visgi, ar rūšiuojate? Iš antrinės žaliavos pagaminti pakuotei sunaudojama mažiau CO2, tuo pačiu nebenaudojama nauja žaliava, o ta, kuri jau kartą buvo panaudota. Be to, tokios perdirbamos medžiagos neguli savartyne! Bėda yra su plastiku, dažnai jį galima perdirbti tik vieną kartą ir ne visas plastikas taip plačiai yra perdirbamas. Tad esant galimybei, geriau rinktis metalines, stiklines ar popierines pakuotes, o geriausia – daugkartines.

KOVAS

Pagalvokime, ar tikrai mums reikia naujo daikto. Gal visgi galime panaudoti tai, ką jau turime? O gal drabužį ar baldą reikia tik atnaujinti ar sutaisyti? O gal kažkam kaip tik nebereikia būtent tokio daikto, kurio ieškote, ir galite suteikti jam naują gyvenimą? Perkant naują daiktą siūlome rinktis kokybę bei patvarumą, be to, atsižvelgti, ar įmonė veikia vadovaudamasi tvarumo ir etiškumo principais.

Ir visgi, jei kalbame apie tvarumą, tai pagrindinis aspektas yra sunaudoti tai, ką jau turime namuose, o tik tada pakeisti tvariomis alternatyvomis. Na, pvz., namie turite daug tvirtų užspaudžiamų plastikinių maišelių, tai juos ir naudojame einant apsipirkti į parduotuvę ar turgų, kol jie visai susidėvės, o tik tada įsigyjame ar pasisiūname daugkartinius medžiaginius maišelius.

BALANDIS

Balandis – švaros mėnuo, tad ir siūlome peržiūrėti, kokias priemones naudojate švarai namuose palaikyti. Ar tikrai reikalingi aerozoliniai purškikliai (gaivikliai), įvairios valymo priemonės su abrazyviomis (dažnai mikroplastiko) dalelėmis? Visas šias priemones galima pakeisti mums ir gamtai saugiomis priemonėmis, pvz., sertifikuotomis ekologiškomis valymo priemonėmis arba, paprasčiausiai, actu, soda ir eteriniais aliejais.

GEGUŽĖ

Ką galime pakeisti virtuvėje? Įprastos kempinės indams plauti yra pagamintos iš plastiko, be to yra neperdirbamos, tad galiausiai atsiduria sąvartyne. Jas galime pakeisti lufa (plaušinis augalas), medvilninėmis. lininėmis ar kanapių pluošto kempinėmis, mediniais natūraliais šereliais šepetėliais ir pan. Maistinę plėvelę galime keisti vaško drobelėmis arba tiesiog maisto likučius uždengti kita lėkšte, palikdami juos puode uždengtame su dangčiu ir pan. Popierinius rankšluosčius pakeisti medžiaginiais skalbiamais rankšluostukais.

BIRŽELIS

Einant į parduotuvę su savimi turėkime savo maišą ir maišeliius sveriamiems produktams. Jei perkate supakuotą produktą, teikite pirmenybę stiklinei ar metalinei pakuotei, o tik tada popierinei.

LIEPA

Dažniau vaikščiokime pėsčiomis, važiuokime dviračiu ar naudokimės viešuoju tranportu, mažiau naudokimės automobiliu.

RUGPJŪTIS

Mažiau mėsos, daugiau sezoninių daržovių ir kruopų. Jei kasdien valgote mėsą, tai siūlome pradėti nuo vienos dienos per savaitę „be mėsos“. Tokiomis dienomis gaminkite, pvz., pupelių, avinžirnių ar makaronų patiekalus. O pirkdami mėsą atkreipkite dėmesį, kur ji užauginta: ar vietiniuose ūkiuose, ar pramoniniu būdu. Rinkitės vietinių ūkių lėtai užaugintą mėsą.

RUGSĖJIS

Asmens higienai dažnai naudojame vienkartines priemones arba supakuotas plastike, tačiau šiuo metu tikrai yra puikių tvarių alternatyvų, kurias galime naudoti daug kartų ir be plastiko, pvz., kietas ar pilstomas šampūnas, kietieji muilai, metalinis skustuvas, menstruacijų taurelės ar kelnaitės, daugkartiniai veido valymo diskeliai ir pan.

SPALIS

Atsisakykime neskaitomų el. laiškų prenumeratos, užsiklijuokime ant pašto dėžutės lipduką „Reklama Nepageidaujama„.

LAPKRITIS

Namuose galime taupyti elektrą ir vandenį, kuriems pagaminti reikalingi ištekliai, tad nepamirškime išjunkti šviesą, kai jos nereikia, užsukti vandenį, kol valomės dantis ar muiluojamės duše, išjunkti telefono pakrovėją iš elektros lizdo ir pan.

GRUODIS

O kaip su maisto atliekomis? Jas galime kompostuoti (jei tik turite galimybę), sumažinti jų kiekį planuojant savaitės ar kelių dienų meniu (kaip tai padaryti rašėme čia).

Kiekvieną mėnesį Jums ir tuo pačiu sau priminsime apie įpročių keitimą ir paplėtosime, kodėl geriau elgtis tvariai, nei įprastai.

Komentarai uždrausti.