7 patarimai, kaip nepamesti galvos ir tvariai apsipirkti drabužių savo spintai
2020-09-22
Gyvename laikais, kai naujos drabužių kolekcijos pasiekia mados parduotuves beveik kiekvieną savaitę. Norint įsigyti drabužių už prieinamą kainą jau nebereikia laukti išpardavimų. Pigių marškinėlių, džinsų, batų ir kt. apstu visuose didžiuosiuose prekybos centruose, o ypač – greitosios mados parduotuvėse. Be to, apsilankius parduotuvėje net ir paprastą dieną, joje visada galima rasti, kad ir mažą, išpardavimo kampelį. O paskelbus sezono išpardavimą, situacija pasidaro dar įnirtingesnė ir kainos pradeda konkuruoti labiau viena už kitą. Tas pats galioja ir perkant internetu… Tačiau kas už viso to slypi?
Pradėkime nuo to, kad mados pramonė yra atsakinga už 10% viso pasaulio išmetamo anglies dioksido kiekio per metus. Tai yra daugiau nei tarptautinių skrydžių ir jūrų laivybos industrijų išmetamų dujų kiekis kartu sudėjus. Taip pat, nevyriausybinės organizacijos Fashion Revolution 2020 metų duomenimis, pigūs drabužių ženklai (vis dar) dažnai naudoja pigią, aplinkai ir žmogaus kūnui kenksmingą produkciją, bei nelegalią (įskaitant ir nepilnamečių vaikų), mažai apmokamą darbo jėgą. Visa tai neigiamai veikia aplinką, ekonomikos augimą bei visuomenės gerovę. Vardan ko visa tai? Tam, kad prekių ženklai mums, pirkėjams, galėtų pasiūlyti drabužius kuo patrauklesne kaina. Pastaraisiais metais aplinkos tvarumo ir verslo skaidrumo temos sulaukė didžiulio pirkėjų dėmesio, tad prekių ženklai susirūpino savo įmonės vidumi ir paskelbė įvairių iniciatyvų tai spręsti.
Nelaukiant, kol didieji prekių ženklai įvykdys kokių nors pokyčių, mes, kaip pirkėjai, turime teisę rinktis, kokius drabužius, aksesuarus bei avalynę norime įsigyti ir iš kur. Atsisakyti pirkti naujų rūbų, kaip vieno iš sprendimo variantų, pripažįstu, tikėtis būtų ne visai realu. Juk drabužius rengiamės kas dieną ir tai jau seniai tapo nebe tik būtinybės, o mūsų stiliaus bei identiteto dalimi!
Tad ką daryti? Kaip tvariai apsipirkti drabužių savo spintai? Dalinuosi 7 savo pačios patikrintų patarimų:
Prieš pradedant bet kokį apsipirkima, kritiškai įvertink savo spintą, t.y., peržiūrėk visus turimus drabužius. Gal kur nors tamsiausiame spintos kampe glūdi juodas švarkelis, kurį kaip tik ruošeisi įsigyti? O paprastų palaidinių kaip tik trūksta…
Susidaryk reikiamų drabužių sąrašą. Dabar, kai jau atlikai spintos reviziją, suskaičiuok, kiek ir kokių drabužių turi, ir ko realiai trūksta. Tuomet pasidaryk jų sąrašą (galbūt telefone?), kad visada turėtum jį po ranka ir galėtum lengviau atsispirti nereikalingų rūbų pirkimui.
Rinkis tik tau tinkamus drabužius. Ką turiu omeny sakydama „tinkamus“? Rinkis tik tokius drabužius, kurie:
tinka tau pagal dydį ir kūno sudėjimą. Niekada nepirk dydžiu per mažų ar didelių drabužių „ant išaugimo“. Drabužiai turi tinkamai atrodyti čia ir dabar. Pasidomėk, koks kirpimas ar raštai tinka tavo figūros tipui. Pavyzdžiui, stambūs raštai netinka smulkioms merginoms ir atvirkščiai. Internete pilna nemokamų patarimų kiekvienam figūros tipui arba pasinaudok sparčiai populiarėjančia asmeninio stilisto konsultacija.
tinka tau pagal spalvą. Rinkis tik tokias spalvas, kurias nešioji dažniausiai, ir gali lengvai suderinti tarpusavyje, ar kurios tau tinka pagal odos atspalvį. Jei pats drabužis patinka, bet spalva tavęs “nepuošia”, geriau kabink drabužį atgal ant kabyklos, kol dar esi parduotuvėje. Jei bijai „prašauti“ su spalvomis, rinkis klasikinių spalvų drabužius: juodus, baltus, kreminius, pilkus, tamsiai mėlynus. Juos lengviau suderinti tarpusavyje.
praturtina tavo įvaizdį. Rinkis drabužius pagal savo stilių ir gyvenimo būdą, o ne greitosios mados tendencijas. Taip ilgiau išliksi stilinga ir prailginsi savo drabužių dėvėjimo laiką.
Rinkis geresnės kokybės, ilgaamžius drabužius. Ar žinojai, kad paprastus marškinėlius turėtum galėti nešioti bent 100 kartų? Tai reiškia, kad 1 marškinėliai tau turėtų tarnauti apie dvejus metus. Jei šis skaičius tau atrodo per didelis, pradėk šiek tiek paprasčiau – įvertink, ar drabužis tau tarnaus bent 30 kartų (t.y., bent mėnesį, jei dėvėtum jį kiekvieną dieną, ar tris – jei kas trečią)? Jei ne, tuomet rūbo nepirk.
Rinkis drabužį, su kuriuo gali sukurti bent 7 skirtingus įvaizdžius. Dizaineriai pataria – nepasiduok impulsyviam pirkimui. Įvertink, ar galėsi drabužius pritaikyti įvairioms progoms: darbui, laisvalaikiui, kt. ir sukurti net kelis skirtingus įvaizdžius su tuo pačiu rūbu? Jei ne, tuomet persvarstyk drabužio būtinybę.
Nebijok rūbui išleisti daugiau. Norimas drabužis tau atsipirks žymiai labiau! Pagalvok: įsigydama rūbą už, pavyzdžiui, 30 Eur, kurį užsidėsi tik penkis kartus, tu vienam kartui (angl. cost per wear) išleisi 6 Eur (30 Eur / 5 kartų). Tačiau, jei rinksiesi išties patinkamą rūbą, kuris, galbūt, kainuoja šie tiek brangiau, sakykim, 45 Eur, bet jį užsidėsi mažiausiai dešimt kartų, tu vienam dėvėjimui išleisi 4,5 Eur! Šį daiktą nešiosi žymiai dažniau, ir, tikiu, jo kokybę taip pat stengsiesi išlaikyti žymiai ilgiau.
Rinkis aplinkai atsakingų prekės ženklų drabužius. Dažniausiai šie gaminiai yra kokybiškesni ir pagaminti iš natūralių pluoštų, nes yra specialiai sukurti tausoti aplinką ir žmogų. Taip pat, perkant iš aplinkai atsakingų verslų, prisidedi prie švaresnės gamtos išsaugojimo, geresnio darbo sąlygų suteikimo mados industrijos darbuotojams, bei užtikrinti mažesnį kenksmingų chemikalų poveikį savo kūnui per rūbus.
Ir visgi, kad būtų lengva nepirkti to, ko nereikia, ir vadovautis sveiku protu sąmoningai vartojant, išskyriau dvi pagrindines taisykles, kuriomis siūlau vadovautis prieš įsigyjant drabužius.
Pirmiausia siūlau reguliariai peržiūrėti savo spintos turinį. Bent du kartus per metus (rudenį ir pavasarį) atlik nuodugnią spintos tvarką, kad žinotum, kiek ir ko tau tikrai trūksta.
O tuomet, prieš ką nors pirkdama, paklausk savęs „ar man to drabužio tikrai reikia“? Jei taip, ar gali jį įsigyti iš antrų rankų, o gal tiesiog išsinuomoti? Jei ne, rinkis tik kokybiškus ir mėgstamus drabužius, kurie tarnaus ilgiau, o kaskart juos dėvėdama jausiesi gerai!
Šį straipsnį parengė Indrė Jackevičiūtė, Instagrame besislepianti po @myconscious_living slapyvardžiu. Jei šis straipsnis tave įkvėpė ir domiesi tvarios mados tema, rekomenduojame pasekti Indrę, kuri dalinasi išties daug naudingos informacijos.