FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Šeimos valgiaraščio planavimas (1) Eglės patirtis

2019-12-03

Sugalvoję papasakoti jums apie maisto tausojimą, jo švaistymo mažinimą supratome, kad vien teorijos ir mūsų pačių patirčių neužteks. Juk geriausiai pokyčiui savame gyvenime įkvepia kitų teigiama patirtis. Todėl patarimo kreipėmės į bendramintes Instagram’e, kurias žinome, kaip maisto tausotojas, šeimos valgiaraščių planuotojas, atsakingas, išradingas ir įdomias moteris. Paruošėme jums tris interviu su naudingais patarimais.

Pirmasis pokalbis, su Egle Lenkauskiene, Instagram žinoma kaip La Pepa. Eglė ne tik planuoja šeimos valgiaraštį, ji taip pat daug pasakoja apie tvarų gyvenimą, atsakingą vartojimą anglų ir lietuvių kalbomis.

nuotr. Eglės Lenkauskienės

Kas paskatino domėtis apie maisto planavimą, apsipirkimą tvariai su kuo mažiau plastiko ir ekologiškai?

Kadangi tvaria gyvensena domiuosi ir tokį gyvenimo būdą praktikuoju jau daug metų, sunku pasakyti, nuo ko prasidėjo tvarumas virtuvėje. Viskas vyko labai palaipsniui. Kiek pamenu, vis atkreipdavau dėmesį rūšiuodama ir tvarkydama šiukšles – daugiausia jų, ir dažnai netgi neperdirbamų, atkeliauja iš virtuvės. Be to, sukantis eko bendruomenėje, nori nenori tave pasiekia informacija ne tik apie plastiko taršos problemas, bet ir maisto švaistymo. Man sunku suvokti, kodėl 30-50% pasaulyje pagaminto maisto niekada nebus suvalgytas, ištekliai, kurių prireikė jam pagaminti, bus išsvaistyti, o tuo tarpu 800 milijonų žmonių pasaulyje badauja. 

Dar šių metų vasarį savo tinklaraštyje lapepaboutique.com dalinaisi įrašu apie tai, kaip sumažinti maisto atliekų kiekį virtuvėje. Gal galėtum išskirti esminius dalykus, į ką svarbu atsižvelgti planuojant maistą namuose.

Vienas svarbiausių dalykų norint užkirsti kelią maisto švaistymui yra maisto planavimas. Planuoti galima savaitei arba kelioms dienoms, atsižvelgiant į jūsų šeimos gyvenimo būdą. Planuojant meniu, derėtų patikrinti namuose turimus produktus ir sudaryti apsipirkimo sąrašą. Apsipirkinėjant su sąrašu perkama tik tai, ko iš tiesų reikia ir išvengiama impulsyvių pirkinių.  Taip pat labai svarbu palaikyti tvarką virtuvėje – neapsikrauti spintelių ir šaldytuvo, kad aiškiai matytume, ką turime ir spėtume sunaudoti laiku. Norint pratęsti produktų naudojimo laiką, galima juos užšaldyti. Pavyzdžiui, jeigu pamatau, kad morkos juoduoja – nulupu, supjausta ir užšaldau. Vėliau sunaudoju troškiniams, sriuboms. Taip pat ir su bananais. Šaldyti bananai puikiai tinka vaisiniams kokteiliams. Virtuvėje svarbu ir kūrybiškumas, kaip sumaniai panaudoti likučius, galbūt netgi pasidalinti jums nereikalingu maistu ar išgelbėti kitų dovanojamą maistą. Tam naudojuosi (Didžiojoje Britanijoje, aut. past.) Olio ir Too Good To Waste programėlėmis. Na, o viską, kas lieka – sąžiningai kompostuoju. 

Kaip pati planuoji savo šeimos meniu?

Šeštadienio ryte prisėdus suplanuoju kitos savaitės meniu – visada atsižvelgiu į tai, kokių produktų yra likę namuose. Tada pasitikrinu spinteles, šaldytuvą ir sudarau maisto apsipirkimo sąrašą.  Planuoju savaitei, nors, turbūt derėtų sakyti, penkioms dienoms. Kadangi visuomet apsipirkinėjam šeštadienį, šeštadienio ir sekmadienio meniu palieku ekspromtui. Galbūt pamatome kažką parduotuvėje, gal planuojame susitikti su draugais, gal einame į kavinę ir t.t., todėl savaitgaliui palieku šiek tiek lankstumo. 

Ar galėtum įvardinti klaidas, kurios pasitaikė kelyje, kurių patartum nedaryti pradedantiesiems planuoti savo maisto meniu?

Turbūt viena apmaudžiausių klaidų, kuri man labai dažnai pasitaikydavo, tai buvo produktų sąrašo pamiršimas namuose! Ši problema pasibaigė tuomet, kai vietoje senamadiško popierinio varianto pradėjau naudotis telefone esančia užrašų programėle. Labai patogu, nes telefonas visada su manimi! Visai neseniai apie tai kalbėjau savo paskyros Instagram Stories – visa informacija yra išsaugota mano paskyros Eco Kitchen Highlight’uose.

Vienas ar du patarimai mūsų skaitytojams, į ką iš esmės reiktų atsižvelgti planuojant maistą?

Reikėtų nepamiršti savaitės planų bei įvykių. Ar tikrai kasdien galėsite gaminti? Ar žada aplankyti svečiai? O galbūt jūs vykstate į svečius? Aš dažnai šaldiklyje turiu šaldyto maisto ekstra situacijoms, kadangi su kūdikiu tikrai ne visada lieka laiko maisto gaminimui. Tuomet savo meniu pakoreguoju pagal turimus produktus, kuriuos reikia pirmiausia suvartoti. Pavyzdžiui, jūsų meniu vieną dieną buvo moliūgių sriuba, kitą dieną – salotos. Tačiau grįžote namo vėlai, arba jau pavalgę ir negaminate, kitą dieną gaminkite salotas – moliūgas gali ramiai laukti savo eilės, o salotas reikia suvartoti greičiau. Todėl visada į meniu patariu įtraukti tokių patiekalų, kurių sudedamieji produktai gali pastovėti ir ilgiau.

Eglė savo patirtimi ir patarimais dalijasi savo tinklaraštyje ir Instagram paskyroje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *