FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Šeimos valgiaraščio planavimas: rekomendacijos

2019-12-16

Pastarąsias savaites daug kalbėjome apie maisto planavimą ir valgiaraščio sudarymą. Pradėjome nuo maisto švaistymo, nes kaip bebūtų gaila, prisiminkime, kad viso užauginto ir į rinką patiekto maisto išmetama 1/3! Dėl šios priežasties, manome, kad labai svarbu tausoti savo žemės išteklius ir nešvaistyti maisto. Geriausia tam prevencija – maisto planavimas, todėl ir kalbinome keturias tinklaraštininkes: Eglę iš La Pepa, Estą iš Eat Guilt Free, Ievą iš Dar kas nors bei Renatą iš Sezoninė virtuvė. Kiekvieno mūsų ir jūsų patirtis yra be galo svarbi, todėl klausėme ir jūsų, kaip jums sekasi tausoti maistą. Štai kokiais patarimais pasidalinote jūs mūsų Instagramo paskyroje:

Valgiaraščio planavimas: žingsnis po žingsnio

Planuoti valgiaraštį pradžioje gali būti iššūkis, bet palaipsniui atrasite patogiausią jums būdą planuoti, reikalingą turėti namuose produktų kiekį ir pan. Tad apibendrindami visus pokalbius bei jūsų patirtis, dalinamės rekomendacijomis, nuo ko ir kaip pradėti planuoti savo šeimos valgiaraštį:

  1. Pagalvokite, kiek kartų per savaitę norite eiti apsipirkti maisto? Nuo to priklauso, kuriam laikui geriausia planuoti savo šeimos valgiaraštį: savaitei ar kelioms dienoms. Prieš planuodami, atsižvelkite į jūsų šeimos gyvenimo būdą ir nepamirškite savaitės planų bei įvykių. Ar tikrai kasdien galėsite gaminti, ar planuojate valgyti ne namuose, ar žada aplankyti svečiai? O galbūt jūs vykstate į svečius?
  2. Prieš pradėdami planuoti šeimos savaitės ar kelių dienų valgiaraštį, visada patikrinkite namuose jau turimus produktus, jie kuo puikiausiai jums gali pasufleruoti, ką gaminti ateinančiomis dienomis ar kitą savaitę.
  3. Tam, kad būtų lengva patikrinti turimų maisto produktų kiekį namuose, produktus rekomenduojame laikyti stiklainiuose – viskas kaip ant delno, lengva stebėti besibaigiančius ingridientus ir su saiku pildyti jų atsargas. Be to, palaikykite tvarką virtuvėje – neapsikraukite spintelių ir šaldytuvo, kad aiškiai matytumėte, ką turite ir spėtumėte suvartoti laiku. Pavyzdžiui, greitai gendančius produktus šaldytuve laikykite priekyje, kur juos lengviausia pasiekti, o ilgiau galiojančius – giliau lentynose. Arba paskirstykite lentynas, kuriose laikote greit gendančius produktus, kuriose – ilgiau galiojančius. Svarbu atrasti sau patogią tvarką.
  4. Turėdami valgiaraštį ir patikrinę spintelių bei šaldytuvo turinį, sudarykite produktų, kurių reikės įsigyti, sąrašą. Tam patogu naudotis programėlėmis. Nagrinėjome pačios, bet klausėme ir jūsų, kokiomis programėlėmis naudojatės produktų sąrašui sudaryti. Programėlių apžvalgą rasite žemiau 🙂
  5. Eikite apsipirkti pavalgius, nes taip išvengsite neapgalvotų pirkinių. Ir būtinai pasiimkite su savimi pirkinių sąrašą!
  6. Turėdami visus produktus, gaminkite suplanuotus patiekalus. Jei matote, kad keičiasi planai, galite pamiksuoti dienas, pvz., greičiau suvalgyti salotas, o patiekalus iš šakninių daržovių ar kruopų gaminti vėliau ar perkelti į kitą savaitę.
  7. Jei matote, kad nespėsite suvartoti tam tikrų produktų ar maisto likučių – juos užšaldykite. Galėsite suvartoti juos vėliau, pvz., planuodami kitos savaitės valgiaraštį.

Produktų galiojimas

Dažniausiai naudojamos datos yra šios – GERIAUSIA IKI („BEST BEFORE”) ir SUVARTOTI IKI („USE BY”).

Pasibaigus GERIAUSIA IKI datai paprastai produktas būna net nepakitęs, išlaikęs savo tekstūrą ir skonį, bei saugus vartoti, ypač, jeigu jis buvo laikomas nurodytomis ant pakuotės (jei ji buvo nepažeista) sąlygomis. Neskubėkite išmesti tokio maisto, dažniausiai kvapas ir skonis yra geriausias indikatorius įvertinti produkto kokybę. Tokia žyme žimimos atšaldytų, užsaldytų, džiovintų (makaronai, ryžiai ir pan.), konservuotų ir kt. (augalinis aliejus, šokoladas ar pan.) maisto produktų pakuotės.

Atidžiau stebėkite šaldytuve esančias pakuotes su SUVARTOTI IKI žyme. Tokia data žymimi greičiausiai gendantys produktai – šviežia žuvis, mėsa, pieno gaminiai. Reikėtų laikytis ir gamintojo nurodymų – laikymo sąlygų bei temperatūros. Jeigu dar nepasibaigus galiojimo terminui produktą namuose tinkamai užšaldysite, galite pailginti jo tinkamumo vartoti terminą. Prieš šaldant įsitikinkite, kad laikotės ant pakuotės pateiktų nurodymų, tokių kaip „užšaldyti iki nurodytos suvartojimo datos„, „gaminti neatšildžius” arba „prieš vartojant visiškai atšildyti ir suvartoti per 24 val.

(Informacijos šaltinis: https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/fw_lib_best_before_lt.pdf)

Programėlės maisto produktų sąrašui sudaryti

Jūsų Vandenynai IG paskyroje rekomenduotos ir mūsų patikrintos programėlės, kurias naudojate maisto sąrašui vesti. Pateikiame programėlių apžvalgą:

Receptų guru rekomendacijos

O čia siūlome pasidairyti receptų ir įkvėpimo planuojant maisto valgiaraščius ir gaminant:

Įrašo “Šeimos valgiaraščio planavimas: rekomendacijos” komentarų : 1

  1. […] O kaip su maisto atliekomis? Jas galime kompostuoti (jei tik turite galimybę), sumažinti jų kiekį planuojant savaitės ar kelių dienų meniu (kaip tai padaryti rašėme čia). […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *