FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Vandenynai Gyvai. Kaip nešvaistyti maisto per šventes. Šventinio meniu planavimas su Renata Ničajiene

2019-12-12

Gruodžio pradžioje pakvietėme jus pirmąjį Instagram live Vandenynai Gyvai. Kalbinome Renatą Ničajienę, tinklaraščio Sezoninė Virtuvė autorę, kuri pasakojo mums ir jums apie šventinio meniu planavimą. Kaip pasigaminti tik tiek maisto, kiek reikia? Kokį kiekį maisto planuoti? Kaip pasidalinti šventės patiekalus, jei juos gamins daugiau nei vienas žmogus? Taigi, ką patarė Renata?

Gaminkite vieną šaltą patiekalą

Įprasta, kad per šventes stalai lūžta nuo patiekalų gausos, o šventėms pasibaigus šaldytuvų lentynos nuo likučių pertekliaus. Kad šiais metais išvengtumėte tokios situacijos Renata Ničajienė rekomendavo gaminti po vieną patiekalą šaltų užkandžių ir vieną karštą patiekalą.

Kad būtų lengviau suprasti, štai pavyzdys. Įsivaizduokite, kad šių Kalėdų patiekalų tema Prancūzija ir rinkitės prancūziškus patiekalus. Kaip šaltą užkandį gaminkite paštetą. Šalia jo patiekite marinuotų ar raugintų daržovių, namuose keptą duoną.

Pasirinkę vieną šaltą užkandį išvengsite nuo mišrainių, įvairių mėsyčių ir vyniotinių perpildyto stalo. Sutaupysite pinigų ir laiko. Šaltą patiekalą rinkitės pagal tai, ką labiausiai mėgsta jūsų šeima. Tai gali būti sūrių lėkštė su tinkančiais priedais, jei tik jūsų šeimai tai yra priimtinas ir mėgstamas valgis.

Gaminkite vieną karštą patiekalą

Dažniausiai Kalėdoms kepame paukštį, – sako Renata. Savo Kalėdų stalui galite rinktis ne tik antį ar kalakutą, skaniai iškepta višta gali būti puikiausia Kalėdų stalo karalienė.

Kaip ir galvojant apie šaltą patiekalą, čia pasirinkite tokį receptą, kuris tiks daugeliui valgytojų. Šalia pagrindinio karšto patiekalo apgalvokite kelis priedus – pavyzdžiui, troškintus raugintus kopūstus, keptas daržoves ar panašiai.

Apskaičiuokite maisto kiekius

Kad maisto po švenčių beveik neliktų, reikia jo kiekius gerai apskaičiuoti. Geriau mažiau, bet kokybiško ir skanaus. Geriau tik truputį paragauti ir pasimėgauti, nei prisikimšti tiek, kad sustotų virškinimas. Kiek maisto prireiks jums ir jūsų svečiams galite apskaičiuoti gramų tikslumu.

Vidutiniškai vienam žmogui visų patiekalų užtenka apie 5oo gramų. Čia jau sudėjus šaltą, karštą ir desertą.

Skaičiuojama, kad iškepusios mėsos vienam žmogui turėtų tekti 200 g. Paukštienos reiktų šiek tiek daugiau, nes ji su kaulais, o kaulų mes nevalgome. Bet galime būti tikri, kad 4 asmenims visiškai pakaks 1,2 kg vištos.

O jei šventės stalas suneštinis?

Jei šventėje dalyvauja daug žmonių ir ketinate visi atsinešti po patiekalą, reikia, kad vienas žmogus būtų tas, kuris paskirsto, kas ką gamina. Taip išvengsite patiekalų pasikartojimo ir per didelio prigamintų patiekalų kiekio. Prisiminkite, kad duona taip pat maistas 🙂

Skirstydami patiekalus tarkitės ir gaminkite kiekvienas tai, ką mokate geriausiai. Šventės yra puikus laikas lepinti artimuosius.

Ką daryti su likučiais?

Renata sako, kad labiausiai po švenčių yra nuvertinami ir be reikalo išmetami paukštienos kaulai. Kai nupjaustote nuo kaulų mėsą, kaulus galite panaudoti kvapniam ir labai skaniam sultiniui išvirti. Virkite jį taip pat, kaip įprastai, šalia kaulų įdėję svogūną, morką, saliero ir lauro lapų. Toks sultinys labai tinka raugintų kopūstų sriubai, ar bet kokiai kitai jūsų mėgstamai sriubai.

Mėsos likučius naudokite pošventinėmis dienomis ant sumuštinio ar kaip salotų priedą. Tą patį galite daryti ir su keptomis šakninėmis daržovėmis. Šaltos jos puikiai tinka kaip salotų priedas.

Svarbiausia, tiek kasdienybėje, tiek per šventes, planuoti savo pirkinius, pirkti tik tiek, kiek reikia. Arba dar geriau – pirkite mažiau, bet kokybiškų gaminių, kad pasilepintumėte ir palepintumėte savo artimuosius.

Mes dėkojame Renatai Ničajienei už patarimus, įkvėpimo savo švenčių stalui galite rasti tinklaraštyje Sezoninė virtuvė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *