FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

„Zero waste” filosofija mados versle: Bagabù kuprinės ir rankinės iš likučių

2020-09-11

Mados pasaulyje yra labai daug visko ir čia galime pasiklysti ieškodami tvarių ir etiškų prekės ženklų. Esame tam, kad padėtume Jums juos surasti ir susipažinti.

Džiaugiamės galėdamos pakalbinti prekės ženklo Bagabù kūrėją Gabrielę Anskaitytę, kuri kuria kuprines ir rankines iš atliekų. Taip, nesuklydote skaitydami. Iš tų medžiagų likučių, kurie niekam nebereikalingi ir keliautų į sąvartyną ar būtų sudeginti. Gabrielės rankomis gimsta įvairiausių spalvų ir formų kuprinės ir rankinės, o kad visus net ir savo gamyboje atsiradusius likučius sunaudotų – siuva mini pinigines ir juosmens rankines (angl. waist bag).

Kaip nusprendei kurti tvarų verslą būtent mados srityje? Juk mados industrija yra antra pagal taršą pasaulyje.

Visiškai sutinku, kad greitosios mados verslas yra labai užterštas, labai nešvarus ir yra begalė niuansų, kurių didžioji dalis žmonių net nežino ar nėra su jais susidūrę. Mane visados labai traukė rankų darbo, amatininkų gaminiai ir vintažiniai rūbai bei aksesuarai. Taip pat nuo pat mažens visada mėgau kartu su mama patobulinti (angl. up-grade) drabužius iš dėvėtų drabužių parduotuvių. Ten lankydavomės tikrai daug, o tiksliau, ir toliau lankausi. Visuomet keliaudama susiplanuoju aplankyti dėvėtų ir vintažinių drabužių parduotuves.

Pati pradėjau domėtis tvaria mada prieš kokius šešis metus. Tuo metu gyvenau Italijoje, o joje be galo puoselėjami rankdarbiai ir amatai – vieni iš tvarios mados elementų. Besidomėdama tvaria mada ir gyvenimo būdu supratau, kad daug dalykų jau ir taip natūraliai bei, turbūt, nesąmoningai darau nuo vaikystės.

Verslą, kurį vadinu projektu, Bagabù pradėjau kurti organiškai, pirmiausia eksperimentuodama su senais odiniais švarkais, kadangi labai norejau išmokti dirbti su oda. Nuo pat pradžių aiškiai žinojau, kad noriu gaminti rankines ir kuprines, nes, mano nuomone, geras aksesuaras turi būti įvairus ir tarnauti ilgai. Tik teko ilgai ieškoti alternatyvų ir būdų, kad nereikėtų naudoti naujai apdirbtos odos. Po gerų dviejų metų mokymosi ir eksperimentavimo, tiekėjų ieškojimo, dalyvavimo įvairiose parodose ir mugėse, mačiau vis didesnę tvarios mados paklausą. Nusprendžiau nesustoti ir  toliau plėsti savo Bagabù projektą.

Prieš 4 metus pradėjau “Sustainable Fashion Design and Business” studijas Kopenhagoje. Jau prieš vykstant studijuoti žinojau, kad Skandinavijos šalys yra be galo aktyvios ir rengia daug iniciatyvų susijusių su tvaria mada (ir ne tik). 2019 m. Danija buvo įvertinta aktyviausiai besiplečianti tvarumo link šalis (šaltinis: https://www.sdgindex.org/reports/2019-europe-sustainable-development-report/). Viskas labai natūraliai tikslingai ir dėliojosi auginant ir plečiant savo mažą verslą. 

Papasakok, kaip gimsta idėjos rankinėms ir kuprinėms.

Idėjos gimsta labai įvairiai, bet, dažniausiai, po medžiagų įsigijimo. Bagabù naudoju medžiagas, odų atraižas arba odinius švarkus iš tiekėjų, kurie surenka šias medžiagas iš kitų mados ar kitokios pramonės verslų (mašinų, baldų apmušalų ar pan.). Tai dažniausia būna atlikusios atraižos ar atliekos, nepanaudotos planuotai kolekcijai ar tiesiog tiems verslams jau nereikalingos medžiagos (kitaip vadinama angl. „deadstock materials”).

Kitaip nei įprasta mados versle, aš tikrai neplanuoju, kokios spalvos dominuos pavasario ar rudens kuprinėse. Viskas labai susidėlioja, ką tuo metu pasiūloje gaunu – tą ir perku. Kartais sutampa ir su tuo metu populiaria sezono spalva, bet Bagabù to tikrai neplanuojame. Mums svarbiau autentiškumas ir kokybė, kas, manau, labai pavyksta, nes kiekvienas modelis yra unikalus – antro tokio niekada negaminu, o dažniausiai net nepavyktų. Kiekviena kuprinė ir rankinė yra unikali ir turi savo vardą. 

Parsivežus iš tiekėjų medžiagas stebiu aplinką, žmones, spalvas, pastatus. Tokiu būdu ir  gimsta kuprinės ir rankinės. Kartais gatvėje tiesiog pamatau dviejų spalvų rūbų derinį, ar automobilio, ar namo durų spalvą ir galvoju „va, reikia ir tokią kuprinę pasiūti!”. Mažesniems produktams naudoju atlikusias medžiagas nuo kuprinių ir rankinių. Tokiu būdu stengiuosi sumažinti išmetamų medžiagų kiekį. Esu patenkinta, nes išmetu labai, tikrai labai nedaug. Per studijų bakalauro projektą atlikau tyrimą, kiek per 3 mėnesius sukaupiau vadinamųjų likučių (atliekų arba angl. „waste”), buvo labai įdomu. 

Kokia vienos rankinės kelionė nuo medžiagų pasirinkimo iki pardavimo. Papasakok apie medžiagas, kurias pasirinkai. Kodėl siuvate iš odos? Tvarumo aspektu, oda nėra tvarus pasirinkimas, nes gaunama iš gyvūnų, neaišku kokios jų laikymo sąlygos, koks odos dažymo procesas ir pan. Kiek darbuotojų kuria vieną rankinę? Ar siuvama vietoje, o gal pati? Žodžiu, papasakok plačiau 😊

Turėčiau patikslinti, nes šiuo metu savo produkcijoje naudoju tik apie 25% odos, dažniausiai tai būna tik maži aksesuarai ar detalės. Jei naudoju odą, tai yra odos atraižos, perpirktos iš kitų verslų, kurie taip pat gamina rankines, baldų atraižos arba odiniai vintažiniai švarkai. Likę 75% produktų yra odos pakaitalai. Daug naudoju „alcantara” – tai yra sintetinė medžiaga, primenanti verstą odą. Dažniausiai ji yra naudojama automobilių ir lėktuvų sėdynėms, taip pat rankinėms bei drabužiams. Tai labai tvirta ir ilgalaike medžiaga, kurią lengva prižiūrėti ir valyti. Vėlgi, visa tai yra ne naujai pagamintos ir paruoštos medziagos Bagabù prekės ženklui,o perpirkta iš kitų verslų nepanaudotos medžiagos. Esu visiskai prieš  gyvūnų kankinimą, dėl to ir pati labai daug metų nevartoju mėsos.

Šiuo metu kuprines ir rankines kuriu ir tik aš, pagalbos jau reikėtų, tačiau dar reikia paauginti  Bagabù, kad galėtų prisijungti papildomas žmogus, kuris padėtų kuryboje ir gamyboje. Bagabù atveju yra dar kebliau, nes visi modeliai yra unikalūs, tad tokiu atveju reikia ir žmogaus, su kuriuo sutaptų skoniai ir tuo pačiu energija. 

Pradžioje viskas atrodė kiek chaotiška ir sudėtinga, tačiau dabar kuprinės ar rankinės kelionė vyksta gerokai paprasčiau ir aiškiau. Žinau, ko labiau rinka nori, kas man patinka ir siuvu. Pasiuvusi fotografuoju studijoje kiekvieną produktą ir talpinu i online parduotuvę. Taip pat kuprines galima rasti ir keliose fizinėse parduotuvėse Kopenhagoje. Jau antrus metus turime ir savo parduotuvę kartu su trijomis kitomis  dizainerėmis, kurioje taip pat ir dirbu. Visos keturios pardavinejame savo tvariai pagamintus produktus.

Be kita ko, Bagabù gaminiai gali būti ir kitokie, pritaikyti asmeniškai. Kadangi teikiame paslaugą, kai klientas nuo A iki Z gali pasirinkti ir sumodeliuoti savo kuprinę ar rankinę ir sugalvoti jai vardą. Čia šiek tiek kitoks, ilgesnis ir asmeniškesnis procesas, kartu renkame spalvas, apmušalus, užsegimus ir pan. 

Matėme ir „zero waste” pinigines tavo online parduotuvėje. Papasakok, kokia to idėja ir kodėl jos atsirado tavo parduotuvėje?

„Zero waste” pinigines ir juosmens rankines, kitaip vadinamos „waist bags/belt bags” yra pagamintos iš Bababù atraižų, kadangi tokių gabaliukų vis dar lieka, kad ir kaip saugant medžiagą dėliojami lekalai kuprinėms ir rankinėms. Niekada likučių neišmetu, turiu dar papildomas bent dvi dėžes, kuriose rūšiuoju gamybos atraižas. Vyksta labai ilgas ir atsakingas procesas, iki kol lieka jau tikrai tik toks medžiagos gabaliukas, kurį išmetu. Taip pat ir su užtrauktukais, kadangi juos perku dažnai skirtingus, jų ir ilgiai taip pat skirtingi, todėl kartais tenka nukirpti gerą gabalą, kurį vėliau vis vien panaudoju arba piniginėms arba juosmens rankinėms. Nors ir mažas “zero waste” produktas, tačiau jo pagaminimo kelias ilgas, reikalaujantis laiko ir planavimo. Galiu tik pasakyti, kad man asmeniškai, kaip tvarios mados atstovei ir kūrėjai, tai be galo atsakingas ir prasmingas darbas. 

Ačiū Gabrielei už pokalbį. Mes su Gabriele susipažinome Instagrame, jos paskyrą rasite pavadinimu Bagabù. O online parduotuvėje https://www.bagabu.shop/ galite pasinaudoti specialiai Vandenynų bendruomenei suteiktu nuolaidos kodu vandenynai20, kuris galioja iki 2020 m. spalio 11 d. O mes tik primename: pirkite atsakingai ir apgalvotai ir tik tai, ko reikia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *