FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Apsipirk be plastiko. Kodėl svarbu pirkti produktus be plastikinės pakuotės?

2020-01-22

Sausį ir Naujus metus pradėjome iššūkiu #apsipirkbeplastiko. Labai džiaugiamės galėjusios prisijungti prie tokios iniciatyvos ir stebėti, kaip kiekvienam iš mūsų ir mums pačioms sekasi išvengti vienkartinio plastiko pakuočių kasdieniuose pirkiniuose. O vengti plastikinių pakuočių yra dėl ko. Šiandien panagrinėkime, kodėl svarbu pirkti produktus ne plastikinėje pakuotėje.

Pirmiausia skaičiai. Vidutinė vienkartinio plastikinio maišelio naudojimo trukmė – 12 minučių, sakoma, kad tik 1 procentas maišelių yra perdirbamas, o vienam maišeliui suirti reikia daugiau nei 500 metų (ir net tada jis niekur nedingsta, o virsta į mikroplastiką).

Ir truputis istorijos. Plastiko sukūrimas XIX a. antroje pusėje buvo tarsi žmogaus pergalė prieš gamtą. Turėdamas medžiagą, kuri nėra gamtos sukurta, žmogus nebuvo priklausomas nuo to, ką gali pasiūlyti gamta. Medžiagą įvairiems gaminiams gaminti galima buvo sukurti patiems, o ne laukti kol užaugs medis, bus iškastas marmuras, ar sumedžiotas gyvūnas.

Sakoma, kad plastiko sukūrimas tuo laiku pasitarnavo ir gamtai, nes gyvūnai nebebuvo medžiojami dėl jų ilčių (pvz., drambliai) ar kiautų (pvz., vėžliai). Pradėjus naudoti plastiką, buvo galima imituoti tuo metu mėgiamus gaminius iš dramblio kaulo ar vėžlių kiautų. Plastikas taip pat sumažino atskirtį tarp turtingųjų ir nepasiturinčiųjų, nes plastiko gaminiai dėl savo pigumo tapo lengvai prieinami net ir mažas pajamas turintiems žmonėms. Deja, atsiradus vis naujoms plastiko gamybos technologijoms, žmogaus išradingumas atsisuko prieš jį patį ir jo gyvenamą planetą. Kažkada lyg ir buvęs išgelbėjimu gamtai tas pats plastikas dėl savo pigumo ir prieinamumo, tapo prakeiksmu ir vėžliams, ir drambliams, ir žmonėms. Ir mes net nepajutome, kaip perteklinis vienkartinių plastiko pakuočių vartojimas Žemę pavertė (ir toliau verčia) plastiko šiukšlynu.

Plastikinės pakuotės buvo sukurtos žmogaus patogumui ir nepraėjus nei 200 metų nuo jo sukūrimo, mes galvojame kaip kasdieniame gyvenime plastiko suvartoti mažiau. Panašu, kad visas patogumas nuėjo ne į tą pusę… Kuo pakeisti įprastus maišelius, buteliukus ir šiaudelius. Kaip nusipirkti, pvz., špinatų, kurie nebūtų supakuoti į tris sluoksnius plastiko?

Daugelyje pasaulio šalių kyla vartotojų pasipiktinimas perteklinėmis produktų pakuotėmis parduotuvėse. Ir padėtį pirmiausia bandome keisti mes, vartotojai, produktų pirkėjai. Ir jei ėjimas į parduotuvę su savo maišeliais, stiklainiais ir dėžutėmis tampa visiems labiau priimtinu, pirkėjai vis tiek turi per mažai pasirinkimo, ką į savo atsineštą pakuotę įsidėti. Kiekvienas iš mūsų galime eiti apsipirkinėti nešini savo tara, bet be prekybininkų įsitraukimo pokyčiai bus minimalūs ir vyks labai lėtai.

Jei perskaitėte iki šios vietos ir dar nepraradote vilties bei turite visą ryžtą kaip ir iki šiol eiti į parduotuvę su savo tara, štai kodėl tai daryti verta:

Jei atradote savo pliusų apsipirkdami be plastiko, būtinai pasidalinkite komentaruose. Ir prisiminkite, nebūtina iškart visko daryti idealiai, pradėkite iš lėto, pavyzdžiui, per kitą apsipirkimą pakeisdami įprastai plastiko pakuotėje esantį produktą į tokį patį ar panašų be pakuotės. Ieškokite sau tinkančių būdų apsipirkti be plastiko ir dalinkitės savo patirtimi, kad apsipirkimas su savo tara taptų nauja apsipirkinėjimo norma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *