FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Ar maža cigaretės nuorūka = didelė žala aplinkai?

2021-12-08

„Tai tik cigaretės nuorūka”, sako ką tik ant žolės numetęs cigaretės nuorūką žmogus, „juk suirs”. „O tai kur man ją dabar dėti, į kišenę?” – klausia kitas. Esu girdėjusi tokių frazių tikrai ne kartą, bet visada kyla klausimas „Ar cigaretės nuorūka gali pakenkti aplinkai?”.

Numesta ant žemės ar į vandens telkinį nuorūka padaro milžinišką žalą gamtai. Nuorūkos ne tik įvardijamos kaip vienos dažniausių gaisrų sukėlėjų, bet jose yra daugybė nuodingų medžiagų, kurios, netinkamai atsikračius nuorūdkos, pasklinda į aplinką.

Iš ko pagamintas cigaretės filtras?

Cigaretės filtras pagamintas iš celiuliozės acetato, kurie biologiškai sunkiai suyra, tačiau esant tam tikroms sąlygoms (kaip kad saulė ir drėgmė), cigarečių filtrai gali susiskaidyti į mažesnes daleles. Šios dalelės – tai mikroplastikas. Viena cigaretės nuorūka paskleidžia iki 7000 savyje talpinančių cheminių medžiagų. Daugelis jų yra toksiškos aplinkai ir bent 50 yra žinomi kancerogenai.

Kokios kenksmingos medžiagos yra cigarečių filtruose?

Cigaretės filtro paskirtis yra sulaikyti toksiškas medžiagas, išsiskiriančias rūkymo metu. Irdamas filtras išskiria kenksmingas aplinkai medžiagas. Tos medžiagos niekur neišnyksta. Mokslininkai yra paskaičiavę, kad viename kilograme nuorūkų yra 2,7 mg chromo, 62 mg cinko, 0,53 mg kadmio, 2,1 mg švino, 30 mg vario ir apie 0,05 mg gyvsidabrio.

Tyrimai parodė, kad kenksmingos cheminės medžiagos, tokios kaip nikotinas, arsenas, policikliniai aromatiniai angliavandeniai ir sunkieji metalai, kurie išsiskiria yrant cigaretės nuorūkai, yra labai toksiški vandens faunai, daugiausia tartp tirtos faunos įvardijamos žuvys.

Viename JAV Aplinkos apsaugos agentūros atliktame tyrime buvo matuojama, kokį poveikį turi 96 valandas mirkytos gėlame vandenyje ir sūriame vandenyje cigarečių nuorūkos. Toks vanduo tyrimų metu pražudė pusę bandomųjų žuvų.

Kur tinkamai išmesti nuorūkas?

Kasmet pasaulyje ant žemės yra išmetama iki 2/3 visų nuorūkų – tai sudaro nuo 340 iki 680 mln. kg tabako gaminių atliekų. Renkant šiukšles paplūdymiuose, cigarečių nuorūkos sudaro 20-30 % visų surinktų šiukšlių.

Lietuvoje cigarečių nuorūkos tvarkomos kartu su visomis buityje susidarančiomis atliekomis. Jas reikia išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Jei tokio šalia rūkymo vietos nėra, su savimi turėkite indelį, į kurį įdėjus cigaretės nuorūką (-as) , jį būtų galima užsukti ir vėliau jo turinį išmesti, kur priklauso.

Informacija parengta pagal:

  • WHO.int oficialiai pateiktus duomenis
  • Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro pateikiamus duomenis
  • Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pateiktus duomenis

Parengė Eglė Šilkonė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *