FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Minimalizmas: 4 principai, kurie padeda gyventi lengviau

2021-02-17

Straipsnio autorė Simona Rimdeikienė

Šiuo vartotojiškumo ir nuolatinio skubėjimo laikotarpiu, kai visko turime daugiau negu mums reikia, vieniems minimalizmas tik madingas žodis, kitiems – tai gyvenimo būdas, kuris padeda atsiriboti nuo pertekliaus,  atrasti harmoniją ir išgryninti, ko ir kiek iš tiesų mums reikia, o ko lengva ranka galime atsisakyti. Taip lengvai galime išsivalyti namus, aplinką, sumažinti stresą ir gyventi harmoningiau. 

Reklamos ir aplinkinis triukšmas mums vis primena, tau reikia daugiau, dar daugiau ir dar daugiau. Bet iš tiesų ar mums to reikia? Vis bandoma mums įteigti, kad esame nepakankami, kad su šiuo „super“ nauju daiktu jau būsime laimingi ir šaunūs. Kad su šiuo nauju „super, mega, vau“ žaislu jūsų vaikas užaugs protingesnis, gabesnis, geresnis, šaunesnis ir visoks koks –esnis. Nusiperki ir tos laimės kaip nėra taip nėra, vaikai kaip žaidė su virtuvės indais, taip ir tebežaidžia. O galiausiai pradedi griaužtis, kad be reikalo išleidai pinigus. Daiktai vis kaupiasi, o tu valai nuo jų dulkes, stumdai iš lentynos į lentyną, tada nustumi į giliausią spintos kampą su mintimi „Gaila išmesti, gal dar prireiks?“. Manau, daugelis iš mūsų tai yra patyręs. Neprisiriškime prie daiktų. Paleiskime. Tai tik daiktai. Kaupkime ne daiktus, o patirtis ir prisiminimus. 

Minimalizmas mano gyvenime

Minimalizmas visada buvo mano gyvenime. Niekada nemėgau daug daiktų ir jų nekaupiau. Labai aiškiai atsimenu net iš vaikystės, kaip nenorėdavau turėti nei daug žaislų nei daug rūbų ar batų, nes ta gausybė mane erzindavo ir vargindavo.  Šiuo metu minimalizmas mano gyvenime yra visiškai sąmoningas ir apimantis daug daugiau sričių. 

Tokie pokyčiai neateina greitai ir lengvai, visi mes žmonės ir visi turime silpnybių. Tiesa, mano didžiausias „paslydimas“ buvo susilaukus vaikų, nes tada tai tikrai reklamos valdė. Atrodė, kad nori vaikams visko ko geriausio. Bet vaikams tikrai nereikia to „fancy šmancy“ žaislo, gražių  madingų rūbų. Viena laimė, kad greitai grįžau į savajį minimalizmo kelią. Ir dabar savo pavyzdžiu galiu mokinti ir patarti dukroms.  

Ar kažką praradau? Ne. Ar kažką atradau? Taip – LAISVĘ.

4 principai, kurie padeda gyventi lengviau

Mažiau trikdžių. Išgrynintos mintys, kai tu žinai, ko tu nori, ko tau reikia. Kai tavęs neveikia reklama, kai tavęs visiškai “nekabina” šio rudens “must have”, šios vasaros “must have” ir t.t., tokios ir panašaus pobūdžio frazės ir antraštės. Tas brukimas daiktų ir paslaugų su paslėpta mintimi, kad tu dar nepakankamai gera, graži, kūda, turtinga ir t.t. Jaučiuosi visiškai rami, nes nebedalyvauju „vartotojiškumo lenktynėse“, kas daugiau ir kas geriau. Dingsta ir noras lygintis su kitais.

Prioritetai. Atsirinkti, kas svarbiausia man, o ne tai, ko kiti iš manęs galbūt tikisi. Atsiriboti nuo nemalonių žmonių, darbų, veiklos. Niekas neverčia kentėti. Galima rinktis ir reikia rinktis. Kiekvienas už savo gyvenimą esame atsakingi tik mes patys.

Dėkingumas. Apsižvalgyti ir pamatyti, kad yra visko pakankamai. Išmokti padėkoti ir būti dėkingai už tai, ką ir kiek turiu. 

Mažiau yra daugiau. Mažiau bereikalingų daiktų, mažiau šiukšlių, mažiau streso – daugiau pinigų, daugiau laiko ir pinigų gali skirti tikrai mėgiamai veiklai, daugiau erdvės namuose.

Minimalizmas ir tvarumas eina kartu

Prieš kažką įsigyjant visada galime paklausti „Ar man to reikia, ar tik noriu?“, „Gal jau namie turiu tą pačią funkciją atliekantį daiktą?”. Jeigu  reikia papildomos dėžutės, lentynos, spintos susidėti daiktams, gal reikėtų gerai apgalvoti, kokių nenaudojamų ir nereikalingų daiktų galima būtų atsisakyti ir, žiūrėk, tos papildomos vietos ir nebereikia. Čia puikiai tinka posakis „Mums nereikia daugiau vietos, mums reikia mažiau daiktų“. 

Atsisakykime emocinių, greitų pirkinių. Neduoda jie naudos nei mūsų gerai savijautai, nei piniginei. Duokime sau laiko pagalvoti nors kelias dienas. Ir pamatysite, kiek daug daiktų nepasieks tavo namų.  

Taikydami minimalizmo principus kasdien prisidedame prie aplinkos saugojimo ir tvarumo. Nepirkdami naujų mums nereikalingų daiktų, sumažiname išmetamų šiukšlių kiekį, CO2 ir paliekame nors kažkiek švaresnį rytojų ateinančioms kartoms. 

Taikant minimalizmo principus kasdienybėje nereiškia, kad reikia visiškai viską išmesti, atsisakyti ir gyventi po akmeniu. Tokių ir panašių mitų esu girdėjusi ne vieną. Nėra ir taisyklių sąrašo, kuriame parašyta, kiek lėkščių, šaukštų, kelnių ar batų galima turėti.

Kiekvienas eidamas minimalizmo keliu turi atrasti tai, kas jam geriausiai tinka ir patinka. Čia kaip ir visur kitur, reikalingas balansas.

Atsakymai į “Minimalizmas: 4 principai, kurie padeda gyventi lengviau”: 2

  1. kaina parašė:

    Oi kaip aš jums pritariu, kuo mažiau daiktų, tuo mažiau galvos skausmo. Gaila, kad pačiam labai sunku išmesti daiktus, atrodo gal prireiks.. ačiū už gerus patarimus.

    • Eglė Šilkonė parašė:

      Ačiū, kad skaitote. Tikrai, kartais sunku atsisveikinti su daiktais, bet, kita vertus, nenaudojamų arba labai retai naudojamų atsisakius – palengvėtų buitis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *