FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Mūsų maistas šiukšlių dėžėje: ką daryti, kad būtų kitaip?

2019-11-18

Ar lengva išmesti vaiko lėkštėje likusį maistą, supelijusią duoną iš duoninės, uogienę, kurios paviršių aptraukė pelėsis ar sudžiuvusį sūrį, kurį pamiršote šaldytuvo gilumoje? Ką galvojate, kai maistas, kurio pagaminote per daug, arba nespėjote suvalgyti ir jis sugedo, keliauja į šiukšliadėžę? Ar aplanko mintys apie skurdžiose šalyse alkstančius vaikus? Ar susimastote, kiek šiltnamio dujų išskirs jūsų išmestas maistas, kol supus savartyne? Turbūt nesusimastote. Bet gal pagalvojate, kad išmesdami maistą į šiukšliadėžę taip išmetate savo uždirbtus pinigus, kuriuos išleidote maistui, kuris ką tik atsidūrė ten, kur maistui tikrai ne vieta. Šiukšlių dėžėje.

Maisto švaistymas yra didžiulė pasaulinė problema. Visame pasaulyje išmetamas vienas trečdalis užauginto ir pagaminto maisto. Kuo labiau išsivysčiusi valstybė, tuo daugiau maisto iššvaistoma.

Maistas iš prekybos centrų lentynų išmetamas, nes yra neprekinės išvaizdos, blogai sužymėtomis pakuotėmis, jo užsakoma per daug anksčiau užsakytas keičia naujos. Restoranuose maistas išmetamas, nes lankytojai nesugeba suvalgyti per didelių porcijų, o pasiimti nesuvalgytą maistą namo dar nemadinga. Mes, maisto pirkėjai ir vartotojai namuose išmetame daugiausia maisto iš visų. Prisiperkame per daug, netinkamai laikome, pamirštame suvartoti, arba vietoj to, kad valgytume namuose, valgome mieste. Neplanuojame savo pirkinių ir patiekalų. Todėl vien Europos Sąjungoje per metus išmetama 88 milijonai tonų maisto.

Artėjančios šventės taps dar vienu galvos skausmu, nes prigaminsime per daug maisto, parsivešime lauktuvių iš mamų ir močiučių, o praėjus savaitei po Kalėdų, viską, kas sugedę, nebevalgoma ar kitaip nebetenkina mūsų supratimo apie tinkamą vartoti maistą, atsidurs šiukšliadėžėse. Kad sumažintume Jūsų ir mūsų išmetamo maisto kiekį, išmoktume planuoti ne tik šventinį, bet ir kasdienį valgiaraščius, išmoktume ne tik tausoti maistą, bet ir taupyti savo pinigus artimiausiu metu papasakosime daug ir išsamiai, kaip tausti maistą namuose. Kaip nešvaistyti maisto produktų, taupyti Žemės resursus ir savo pinigus.

Įsirašykite į kalendorių – Gruodžio 4 dieną pirmoji Vandenynai Gyvai laida Instagram ir Facebook. Kartu su sezoninio maisto populiarintoja, kulinarinio tinklaraščio Sezoninė virtuvė autore Renata Ničajiene Jums papasakosime apie tai, kaip sudaryti šventinį valgiaraštį, kad maisto būtų tik tiek, kiek reikia, kaip rinktis sezoninius produktus ir kaip efektyviai planuoti savo kasdienį meniu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *