FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Tvarumo akademija: ugdyti holistinį požiūrį į tvarumą organizacijoje

2020-10-08

Vis dažniau kyla klausimas – ar verslas gali tapti tvarus ir žengti koja kojon su vartotojais, kurie vis daugiau domisi tvarumo, etikos, ekologijos ir aplinkosaugos temomis? Tvarumas įmonėje – tai ne tik prekės įpakavimas į perdirbtą popierių ar taršaus automobilio pakeitimas elektromobiliu. Tai kur kas daugiau ir apie tvarumą įmonėje reikia ne tik kalbėti, bet ir tuo gyventi: vadovautis žiedinės ekonomikos principais, diegti tvarias inovacijas, vystyti sąmoningą ir atsakingą požiūrį organizacijoje į žmogų bei aplinką, palikti kuo mažesnį ekologinį pėdsaką.

Šiuo tikslu Tvarumo akademija „Sustain Academy” subūrė tvarumo profesionalus, kad ugdytų holistinį požiūrį į tvarumą organizacijose. Tai pirmoji į tvarumą orientuota mokymų ir mentorystės programa Lietuvoje. Kviečiame skaityti interviu su Tvarumo akademijos „Sustain academy” sumanytojomis ir įkūrėjomis Auste Valikonyte ir Ieva Kazakevičiūte.

sustain academy

Dažnai savo bendruomenės klausiame, nuo ko prasidėjo Tavo kelionė tvarumo link. Papasakokit ir Jūs, kaip viskas prasidėjo: ar dar vaikystėje, ar vėliau kažkas „spragtelėjo”?

Ieva: Aš augau tvarumą vertinančioje ir skatinančioje šeimoje, tačiau didysis lūžis įvyko jau paskutiniais mokyklos metais, kai vienas iš geografijos pamokų modulių buvo klimato kaita. Pamenu jo metu žiūrėjome dokumentinį Al Gore filmą „An Inconvenient Truth”, taip negalėjau patikėti tuo ką mačiau, kad tą patį filmą prieš egzaminą peržiūrėjau dar 4 kartus. Po to organiškai pradėjau domėtis tvarumu kaip konceptu ir gyvenimo būdo filosofija.

Austė: Kaip ir dauguma lietuvių vaikystėje ir paauglystėje dienas leisdavome gamtoje, šeimoje stengdavomės rinktis lokalius, natūralius produktus. Tad ekologija ir aplinkosauga visada buvo artimi raktažodžiai. Tačiau tvarumas kaip sąvoka atsirado gana neseniai ir apima žymiai daugiau nei rūšiavmas ar pasodinti medeliai. Kelionė tvarumo link, turbūt galėčiau teigti už mus abi, prasidėjo gerokai vėliau, kai abi jau gyvenome užsienyje.

Kaip susitikote ir kaip kilo mintis įkurti Tvarumo akademiją (Sustain academy)?

Austė:
Abi nemažai laiko praleidome Londone, ten pradėjome rimtai domėtis tvarumo temomis verslo aplinkoje. Aš dirbau su technologijų ir energetikos renginiais visame pasaulyje, kur didelis dėmesys buvo skiriamas būtent atsinaujinančiai energetikai. Vėliau buvau atsakinga už rinkodarą ir komunikaciją viename pirmųjų produktų be plastiko startuolių Londone.  Ieva ne vienerius metus dirbo su tvarių startuolių įvedimu į Jungtinės Karalystės rinką. Tiek aš, tiek Ieva, eidavome į įvairius su tvarumu susijusius renginius ir vienas jų buvo lemtingas – pagaliau susitikome! 🙂

Ieva: Vėliau Austė išvyko į Ameriką, kurį laiką nesimatėme, o tada grįžo gyventi į Lietuvą, įsidarbino saulės energetikos srityje. Aš, prasidėjus karantinui,  grįžau į Lietuvą ilgesnių atostogų ir nusprendžiau čia likti. Susiskambinome su Auste ir po kelių savaičių jau kūrėme pirmuosius planus tvarumo akademijai. Akademija gimė iš verslų ir profesionalų poreikio dalintis gerosiomis praktikomis ir mūsų noro Lietuvoje kurti sisteminį pokytį. Tvarumas daugelyje skandinavijos ir vakarų valstybių jau yra pamatinė strategijų dalis, Lietuvoje mums dar trūksta žinių.

Sustain academy – tai pirmoji į tvarumą orientuota mokymų ir mentorystės programa Lietuvoje. Papasakokit, kokia jūsų misija ir ar Lietuvoje turime tvarumo ekspertų? Kaip juos pavyko suburti dirbti kartu?

Austė:
Formuojant „Sustain Academy” ekspertų tinklą kalbėjome tiek su užsienio, tiek su Lietuvos profesionalais savo srityse, analizavome poreikį, dėliojome savotišką Lietuvos organizacijų ir ekspertų tvarumo puzlę. Nors Lietuvos rinka tvarumo kontekste yra gana maža, tačiau ir čia tikrai turime į ką kreiptis, džiaugiamės, kad pavyko suburti ilgametę patirtį turinčių ekspertų komandą. 

Mūsų tvarumo akademija pasitarnaus ir kaip edukacinis projektas, ir kaip platforma, burianti tvarumo profesionalus. Žadame organizuoti ir tvarumo networking’o vakarus, kad galėtume dar labiau įtraukti visuomenę ir už tvarumo temą organizacijose atsakingus specialistus, skatinti diskusiją ir bendradarbiavimą.

Kaip Jums atrodo, kokia situacija Lietuvos įmonėse tvarumo atžvilgiu. Ar yra gerų pavyzdžių? Ką reikia pakeisti, kad įmonės atsižvelgtų į tai, jog pasaulis keičiasi ir visgi judame link žiedinės ekonomikos?

Austė:
Šiandien įmones (ne tik Lietuvoje bet ir pasaulyje) vis labiau spaudžia vis sąmoningesni vartotojai, partneriai, klientai, investuotojai. Be to, Europos Žaliasis kursas, Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslai, ES Taksonomija (angl. EU Taxonomy) ir pan. diktuoja tam tikras žaidimo taisykles, su kuriomis ateina ne tik reguliacijos, bet ir skatinamosios priemonės, kurios bus palankios tvarumo iniciatyvas diegiantiems verslams.

Ieva:
Sakyčiau, kad didelei daliai įmonių trūksta bendro holistinio tvarumo supratimo. Dažnai matome įmones lyg ir norinčias daryti pokytį, jį komunikuoti viešai, tačiau pažvelgus giliau į operacinius procesus, aktyvumo ir noro į tai investuoti trūksta. Vis dėlto, gerųjų pavyzdžių yra ir jų galime semtis tiek iš užsienio kapitalo įmonių, tiek iš naujai besikuriančių startuolių. Reikšmingas žingsnis Lietuvos verslams turbūt būtų tvarumo vertės suvokimas. Neretos Lietuvos įmonės požiūris į tvarumą skeptiškas: tvarumas siejamas su išlaidomis, organizacijos ne visada supranta kaip investicija į tvarumą gali atsipirkti. Labai svarbu formuoti holistinį požiūrį į tvarumo temą organizacijose, padėti verslams suprasti, kad tvarumo iniciatyvos gali tapti ne tik reputacijos įrankiu ar rinkodaros strategijos dalimi, bet ir padėti sutaupyti, pritraukti ir išlaikyti darbuotojus, investuotojus, optimizuoti verslo procesus, prisidėti prie verslo sėkmės ar net išlikimo ilguoju laikotarpiu.

Ir pabaigai, trumpai papasakokit, apie ką bus Tvarumo akademijos programa ir ką išmoks dalyviai?

Ieva:
 Kompleksinė penkių dalių mokymų programa suteiks profesionalams visapusiškų, aktualių, praktinių žinių apie tvarumą ir padės įtvirtinti jas savo organizacijose. Programa skirta už tvarumo temą savo organizacijose atsakingiems specialistams bei kitiems įmonių atstovams, pageidaujantiems gilinti žinias šioje tematikoje.
Akademija ir jos komanda pasiryžusi stiprinti atsakingos veiklos vertės suvokimą verslo bendruomenėje, todėl su individualių mentorių pagalba, priklausomai nuo organizacijos brandos, siekiame padėti įmonių atstovams parengti įgyvendinamas ir pamatuojamas tvarumo strategijas ar tvarumo ataskaitas.


Mes tikime, kad verslo ateitis – tvarumas, ir kiekvienas verslas gali būti tvarus. Gera naujiena – būti tvarumo profesionalais ir tobulėti galite ir Lietuvoje. Tvarumo akademijos „Sustain academy” mokymų programos aprašymą rasite jų tinklapyje www.sustainacademy.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *