FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Vėlinės kitaip. Kiek šiukšlių paliksime kapuose?

2019-10-30

Artėjantį savaitgalį dauguma mūsų prisiminsime išėjusius artimuosius ir lankysime jų poilsio vietas – kapus. ELTA praneša, kad “Maximos” duomenimis, rudens laikotarpiu iki Vėlinių vienas pirkėjas vidutiniškai įsigyja apie 10 vienetų žvakių ir joms išleidžia apie 6 eurus, o dirbtinių gėlių pernai spalį buvo nupirkta apie 370 tūkst. vienetų. Žiniasklaida mirga nuo pranešimų, kad kasmet Vėlinių laikotarpiu iš kapinių išvežamas atliekų kiekis nuo įprasto padidėja bent 4 kartus.

Norime tikėti, kad kasmet kapuose mažės iš toli šviečianti dirbtinių gėlių jūra, plastiko žvakių kalnai. Tiek dirbtinės gėlės, tiek plastikiniuose indeliuose žvakės yra netinkamos perdirbimui, nes pagamintos iš įvairių sudėtinių medžiagų. Kapų žvakės dažniausiai dar ir gaminamos iš parafino, kuris gaunamas iš perdirbamos naftos produktų. Tokios žvakės dega ilgiau nei vaškinės, tačiau degdamas parafinas išskiria panašias medžiagas kaip ir dyzelinis variklis, susidaro suodžiai.

Dirbtinių gėlių mada kapinėse Lietuvoje vyrauja apie 10-15 metų, važiuodami per Lietuvą, galite pastebėti, kad vienuose regionuose ji prigijusi daugiau, kituose – mažiau. 

Ką per šias Vėlines daryti kitaip?

Ir pagalvokite – juk ne nuo atneštų žvakių ar gėlių skaičiaus priklauso, kaip pagerbsime savo artimuosius. Ar skaičiuojame ir lyginame, kiek ant vieno kapo uždegta žvakių ir padėta gėlių? Galbūt užtenka atėjus sutvarkyti kapą ir vietoj dar vienos žvakės ant jo, prisiminti artimąjį, kurio jau nėra su mumis ir mintimis palinkėti ramybės tam, kuris jau amžinybėje.

Kaip rūšiuoti kapuose susidariusias atliekas?

Į žaliųjų (organinių) atliekų konteinerius metamos nužydėjusios gėlės, nugrėbti lapai ir pan. Šios atliekos keliauja į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kuriose gaminamas kompostas, tinkamas apželdinti. Išmetus žaliąsias atliekas į buitinių atliekų konteinerius, jos čia pus, skleis ne tik nemalonų kvapą, bet ir metano bei CO2 dujas.

Į plastiko konteinerius metami plastikiniai ir metaliniai žvakių indeliai (prieš tai iš jų išvalius vaško likučius), plastikiniai gėlių vazonėliai (prieš tai iš jų išvalius žemes), dirbtinės plastikinės gėlės (prieš tai nuo jų pašalinus tekstilę, jei tokios esama).

Į tekstilės konteinerius metamos dirbtinių gėlių ar kitų puošmenų tekstilinės dalys, tekstilinės darbo pirštinės ar pan. Apie dirbtines gėles savo nuomonę parašėme žemiau.

Į stiklo konteinerius matamos stiklines žvakidės (prieš tai iš jų išvalius vaško likučius), kiti stikliniai indeliai.

Į buitinių atliekų konteinerius metamos visos atliekos, kurios nerūšiuojamos.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo dirbtinių gėlių atskyrę tekstilines dalis ir jas išmetę į tekstilės konteinerius, o plastikines dalis – į plastiko konteinerius, greičiausiai neprisidėsite prie žalesnio rytojaus. Dirbtinėms gėlėms dažnai naudojamas mišrus plastikas, tad jis daugiausia yra neperdirbamas, o tekstilė pagaminta iš dirbtinių medžiagų, tokių kaip poliesteris ar lateksas, kurios dažomos dažnai ir toksiškais dažais. Tokios atliekos keliauja į savartynus arba deginti.

Ir pabaigai, nepamirškime, kad visame šiame kapinių lankymo maratone svarbiausia prisiminti išėjusius ir taip juos pagerbti.

Rekomenduojame
https://geltonaskarutis.lt/kapu-prieziura-pries-velines-plinta-naujas-poziuris/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *