FACEBOOK INSTAGRAM
FACEBOOK INSTAGRAM

Wish-cycling arba svajonių rūšiavimas. Nieko bendro su svajonėm, tik šiukšlės

2020-03-06

Wish-cycling yra gremėzdiškas terminas anglų kalba, kurį lietuviškai mes pavadinome svajonių rūšiavimu. Būtų gerai, kad tai būtų tikrų svajonių rūšiavimas – į greitai išsipildysiančias ir tas, kurios išsipildys kitais metais. Deja, svajonių rūšiavimas yra toks susidarančių namuose atliekų rūšiavimas, kai metame šiukšles į rūšiavimui skirtus konteinerius tikėdamiesi, kad tos šiukšlės bus perdirbtos, bet jos vis tiek atsiduria sąvartyne arba yra sudeginamos. Nes jų tiesiog neįmanoma perdirbti.

Kaip sužinoti, ar jūs užsiimate wishcycling’u? Jei nors kartą prieš išmesdami šiukšlę suabejojote, ar ji yra perdirbama ir vis tiek išmetėte į plastiko ar popieriaus konteinerį, gali būti, kad jūs net nenorėdamas to užsiimate svajonių rūšiavimu. Svajojate, kad visos jūsų atsakingai išrūšiuotos šiukšlės bus perdirbtos, didžiuojatės, kad nerūšiuotų buitinių atliekų jūsų namuose susidaro labai mažai, bet, greičiausiai, net nepagalvojate, kad daugelis atliekų yra neperdirbamos arba joms perdirbti reikalingos specialią įrangą turinčios įmonės, kurių mūsų šalyje tiesiog nėra. Jūs nesate tikri, bet jaučiate, kad mesti atliekas į perdirbamų atliekų konteinerį yra teisingiau, nei į buitinių atliekų konteinerį. 

Vis daugiau žmonių supranta, kad atliekas rūšiuoti reikia, bet vis dar trūksta edukacijos ir informacijos, kur kokias atliekas reikia mesti, kad jos tikrai būtų perdirbamos. Rūšiuodami neteisingai padarome daugiau žalos, nei naudos, nes įmonės, kurios tvarko perdirbimui skirtas atliekas susiduria su atliekų pertekliumi, kurio negeba apdirbti. Neteisingai išrūšiuotos atliekos, galiausiai vis tiek atsiduria bendrame atliekų sraute, patenka į sąvartynus ir lieka ten šimtams metų. Ką daryti, kad jūsų namuose rūšiavimas būtų efektyvus ir tikrai rūšiuotumėte atliekas, kurios bus perdirbtos, o ne užsiimtumėte svajonių rūšiavimu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *